800 - Mercan Dede

24.10.2007

Beğenerek dinlediğim ve her albümünü yakından takip ettiğim, müziğini dinledikçe ruhumu dinlendirdiğim büyük usta, neyzen Mercan Dede'nin Mevlana'nın 800üncü doğum yılına özel çıkardığı bu albüm, dinlerken insanı dünyaüstü bir boyuta götürüyor.

Mercan Dede, bu albümünde, o muhteşem ney sesi yetmezmiş gibi dinleyicilerine ufak sürprizler yapmayı da ihmal etmemiş. Benim gibi albümü alır almaz içine bakmadan önce müziği dinleyenler için kuşkusuz "Tutsak" isimli şarkıda Yıldız Tilbe ve Ceza'nın sesini duymak büyük sürpriz olmuştur. Bir başka sürpriz ise albümün kutusunda bizi bekliyor. Kutunun içinden, kitapçığın yanında "Topal Karınca" tarafından "Ya Hazreti Mevlana"ya yazılmış ve gönderilmeye hazır bir mektup çıkıyor.

Mektubun sadece zarfına bakıldığında bile içinin ne kadar özenilerek yazıldığı anlaşılıyor. Mektubun sonundaki "bencileyin ark'ın" ismine gelene kadar her bir cümleyi çok beğendiğiniz bir hediyenin yanında doğum günü tebriği almışçasına büyük bir keyifle okuyor ve albümü dinlerken yaptığınız gibi Hazreti Mevlana efendimizi bir kez daha özlemle anıyorsunuz.

Mercan Dede'nin 800 isimli bu albümünü diğer albümlerinden ayıran en büyük özellik elbetteki albümün hem ruhunda hem de kabında Mevlana'dan izler taşıması ve bunu içinize işlemesidir. Ayrıca albümün başarısının dinleyicilerinin üstünde bıraktığı etkinin yanında bir diğer kanıtı da dünya müziği alanında dünyanın en önemli uluslararası organizasyonu olan WOMEX ve World Music Charts Europe'un her sene seçtiği yılın en iyi 20 albümü sıralamasında 1. sırada yer alarak, Yılın En iyi Dünya Müziği Albümü seçilmesidir.