Mustafa (2008)

29.10.2008

Can Dündar'ın hazırladığı ve yönetmenliğini yaptığı Goran Bregoviç'in müziğini bestelediği belgesel niteliğindeki bu film, Mustafa Kemal ATATÜRK'ü farklı bir bakış açısıyla ele almıştır. Bu yönüyle de benzerine az rastlanır filmler arasındadır. Film, Atatürk'ün savaşlarda elde ettiği üstün başarıların yanında o dönemlerdeki hislerini, düşüncelerini ve duygusal yönünü ele almaktadır. Bütün bunların, belgelerle ve çeşitli canlandırma teknikleri kullanılarak seyirciye anlatılması filme ayrı bir tat katmaktadır.

Süresi yaklaşık 2 saat olan bu filmi izlerken, anlatılan kişinin ömrünün neredeyse tamamını yokluktan bir vatan yaratmaya adamış olan ulu önder Atatürk olması ise insanı son derece heyecanlandırmakta ve filme bambaşka bir boyut kazandırmaktadır. Bu nedenle de konunun şüpheye yer vermeden anlaşılabilmesi için gerekli en ufak ayrıntı dahi atlanmadan işlenmesi son derece önemlidir. Ancak filmde göze çarpan çeşitli eksiklikler söz konusudur. Öncelikle filmin süre endişesiyle düzenlendiği her yönüyle hissedilir derecede anlaşılmaktadır. Pek çok olay ve durum giriş-gelişme-sonuç şeklinde verilmemekte ya yalnız giriş ya da yalnızca gelişme olarak gösterilmektedir. Bu da bahsi geçen önemli noktaların üstünkörü geçiştirilmesine sebep olmuştur. Buna karşın, bir o kadar da önemsiz ve hiç bir içerik içermeyen ya da sadece değinilmesi dahi yeterli olan nokta, üzerinde durularak anlatılmaktadır. Bu denli yüce bir insanı anlatan bir çalışmada, sürenin verimli kullanılamaması son derece vahimdir. Filmin bir diğer eksikliği ise bilgi ve belgelerin yeterince iyi bir şekilde seyirciye aktarılamamasından kaynaklanmaktadır. Canlandırmalar ve seslendirmeler tatmin edici olsalar dahi dış sesin yani Can Dündar'ın olayları anlatışı bu kadar tatmin edici değildir.

Sonuç olarak film, Atatürk'ün "Atatürk" olmasından da dolayı kesinlikle yeterli değildir. Ancak yine de kesinlikle kötü filmler arasında da sayılamaz. Can Dündar, maalesef bu filmle, Atatürk'ü anlatan ve yine kendisinin yönetmenliğini yaptığı bir diğer belgesel film olan "Sarı Zeybek" den daha başarılı bir iş çıkaramamıştır.