DC Comics'in Tarihi

1997

Amerikanın yerel bir yayın organında da belirtildiği gibi, DC Comics tarihi, 20. yüzyıl Amerikası'nın yaşamına ve o zamanın rüyalarına, hayallerine ışık tutmaktadır. "DC" Comics endüstrisi içerisinde bir ilk olmuş ve ortaya çıktığı günden bu yana da dinamik bir şekilde kendini korumuş, yenilemiş ve önder olma durumunu muhafaza etmiştir. Çizgi roman olgusunun ilk ürünleri 18. yüzyıl Avrupası'na kadar dayandırılmaktadır. Ama bugün bizim anladığımız tarzı ve formuyla "Comics" ilk olarak 1930'lu yılların ortalarında karşımıza çıkmıştır. İlk oluşumu da gazetelerde yayınlanan bir takım maceraların daha sonra bütün halinde promosyon unsuru olarak gazete basımevi tarafından tekrar yayınlanması ile gerçekleşmiştir. Toplumun şu andaki şekli ve renkleri ile "Comics"leri benimsemesi ve bu yayınların medya endüstrisi içerisinde yılda yarım milyar dolarlık bir piyasa yaratması ise 1935 yılında "DC Comics" dergilerinin yayınlanmaya başlaması ile gerçekleşmiştir.

"DC Comıcs"lerı yaratan hayal gücü ise aynı zamanda subay, profesyonel sporcu, gezgin ve de bilim kurgu yazarı olan Albay Malcolm Wheeler Nicholson'a aittir. Bir seri "Comics" hazırlayıp bunları arkası gelecek şekilde yayınlama fikri 1934 yılında kendi şirketi "Ulusal Yayınlar" çatısı altında doğdu. 1935 yılının Şubat ayında ilk ürününü verdi ve bu yeni bir endüstri aynı zamanda da bir çığır açtı. 35cmx20cm. boyutlarındaki bu dergi, tamamı renkli bir kapak ve otuz altı sayfadan ibaretti. Bu haliyle bir gazetenin pazar günü verdiği çizgi roman ilavelerinden pek bir farkı yoktu. Farklı dalların bir birleşimi şeklinde olup, mizah, macera, Western (Vahşi Batı/Kovboy) alanlarında farklı çizgi romanlara belli sayfalar ayrılıyor, bir de spor sayfası hazırlanıyordu. Bu dergide ortaya çıkan ilk kahraman ise yeni bir karakter olmayıp Sir Walter Scott'ın meşhur "Ivanhoe"suydu. Maceralar can alıcı noktada kesiliyor. Okuyucuyu bir sonraki dergiyi almaya yönlendiren "Devamı Var" ibaresi konuluyordu. Reklama yer veren ilk çizgi roman da bu sözünü ettiğimiz yayın idi.

1935 yılında Wheeler Nicholson bu kez "New Comics" adı altında ikinci seri çizgi romanlarını yayınlamaya başladı. Bu kez tamamiyle yeni ve "New Comics" için yaratılmış, dizayn edilmiş hikayeler ve kahramanlardan oluşan dergi, tam anlamıyla herkese hitap eden mizahından tutun da macera polisiyelere, geçmiş zaman hikayelerinden, ileriki çağların süper kahramanlarına kadar farklı karakterlere yer veren, tamı tamına seksen sayfadan oluşan, adeta harmanlanmış bir çizgi romanlar bütünü idi.